TORNEO SLO MASTERS SAUVIGNON BLANC 2023
Novo mesto 4. april 2024
Na pobudo prof. dr. Marina BEROVIČA so ocenjevalci evropskega in slovenskega reda vitezov vina ter festivala Salon Sauvignon izpeljali skupno ocenjevanje sauvignonov. Gostila nas je Hiša kulinarike in turizma iz Novega mesta, za kar ji iskrena hvala.
Kot ekipa festivala Salon Sauvignon smo zelo počaščeni, da sta se oba reda vitezov vina združila v podpori jubilejni ediciji festivala in v čaščenju sauvignona kot nosilne sorte Slovenije!
O projektu prof. dr. Marin Berovič, vodja turnirja:
»Sauvignon blanc je v svetu med najbolj popularnimi mednarodnimi sortami belih vin. Sorta izvira iz regije Val de Loiré v Franciji. Med belimi sortami je po razširjenosti v svetu za chardonnayem na drugem mestu. Letno ga v svetu pridelajo 123.000 metričnih ton na 121.407 hektarjih.
Omenja ga že Francois Rabelais v svoji knjigi Gargantua in Pantagruel leta 1534. V 18. stoletju so jo križali v Bordeauxu s cabernet francom in s tem ustvarili novo rdečo sorto cabernet sauvignon.
V devetnajstem stoletju so sauvignon razširili po vsem svetu od Kalifornije do Avstralije, Čila in Južne Afrike. Njegova priljubljenost zaradi svežine, originalnih vonjev in okusov zelenih zelišč in različnega tropskega sadja vztrajno narašča, saj ljubitelji belega vina iščejo alternative chardonnayu.
Tudi njegovi stili so različni. Med tem, ko so nekatere francoske variante kot sancérre in pouilly fumé v močnih vonjih bolj zadržane, so sodobne variante novozelandskih sauvignonov, ki so v tem trenutku med najbolj popularnimi, polne zelenih zeliščnih not in živahne svežine. Med najbolj impresivnimi v zadnjem obdobju so tudi čilski sauvignoni, ki očarjujejo s svojo izvirno originalnostjo okusa in ozadju nežnih hrastovih taninov. Južnoafriški sauvignoni spominjajo na prvo varianto novozelandskih z okusom kosmulje in tropskega sadja.
In kje so pri tem še slovenski sauvignoni? Z ozirom na njihove zaznave in okuse jih delimo na dve obliki, sveže z zelenimi zelišči in vonji bezga iz Štajerske, Dolenjske in Bele krajine ter na kompleksne Primorske z žveplenimi vonji pušpana, mačjega urina, okusi citrusov, z večjo teksturo in daljšim pookusom.
Popularnost sauvignona v svetu raste. Poznavalci odkrivajo vedno nova področja in nove okuse sauvignona. Ob klasiki francoskih sauvignonov, popularnosti novozelandskih, čilskih in ameriških sauvignonska scena išče nove stile.
In tu se pojavlja Slovenija!
Na velikih mednarodnih ocenjevanjih so slovenski sauvignoni s svojimi okusi pritegnili pozornost svetovne vinske scene in njenih kritikov do te mere, da Slovenija postaja nov pojem in nova destinacija sauvignona.
Med slovenskimi sauvignoni so lahko izjemne razlike v mineralnosti in v okusih že med samimi vinogradi istega vinorodnega rajona, kar daje našim vinom posebno raznolikost. Med številnimi publikacijami in na internetu je opaziti velika pričakovanja, zato ni presenetljivo, da Slovenija na trgu vina in v realnosti postaja v vinskem turizmu nova destinacija sauvignona.
Mednarodni Salon Sauvignon bo v letošnjem letu praznoval svojo že deseto obletnico uspešnega obstoja in delovanja. Ob tem smo njegovo plemenito delovanje želeli poudariti tudi predstavniki obeh viteških redov vina ZSRVV – Združenju slovenskega reda vitezov vina in ERVV Evropski red vitezov vina. S tem v zvezi sta oba viteška reda v 2023 organizirala sauvignonu v čast svoja viteška turnirja, na katerih so strokovnjaki za vinska ocenjevanja izbrali viteški sauvignon vsakega reda posebej. Ob temu izboru SLO sauvignonov so se vsi trije partnerji povezali in dogovorili še za nadgradnjo, v kateri s skupnimi močmi in odličnim sodelovanjem v 2024 organizirajo mojstrski turnir izbora najboljših – ali izbor Sauvignon Masters, kjer so predstavniki vseh treh ocenjevalnih komisij izmed prvih pet najbolj ocenjenih sauvignonov posameznega ocenjevanja izbirali najboljši sauvignon ali Sauvignon Slovenije 2023.
SLO Master Turnir Sauvignona je v skupni organizaciji Salona Sauvignon, ZSRVV in ERVV kot kompliment uspešnemu gostinstvu na Dolenjskem v potekal 4.aprila v Hiši kulinarike in turizma, na Glavnem trgu v Novem mestu. V ocenjevanju so sodelovali vsi do sedaj najbolj ocenjeni sauvignoni posameznih turnirjev. Med 15 sauvignoni je bilo 11 štajerskih, 3 primorski in 1 dolenjski. Ocenjevalna komisija devetih najboljših ocenjevalcev iz žirij vseh treh organizatorjev je po sto točkovni ocenjevalni metodi OIV in tabličnim elektronskim ocenjevanjem ocenila petnajst vin, med katerimi je v finalu zmagal primorski Sauvignon 2021 Vinske Kleti Žorž 1696 iz Slapa v Vipavski dolini. Ostali sodeljujoči so bili : Vinogradništvo Pungračič, PFW d.o.o, Vinogradništvo in vinarstvo Rebernišek, Klet Kregar, Vina Plateis, Vinska Klet Metlika, Vina Bračko, Vino Gaube, Vina Krampač, Vina Avos, Steyer Vina, Vina Benčina, Vinska Klet Nebo, Vinogradništvo Vrecl.
Master Turnir Sauvignona je dober primer odličnega sodelovanja tudi najbolj konkurenčnih institucij«